Tylko prawidłowo funkcjonująca instalacja grzewcza jest w stanie zapewnić pożądany komfort cieplny. Jeśli po odkręceniu kaloryferów domowe pomieszczenia są wciąż wychłodzone, przyczyną może być zapowietrzenie systemu. To częsty problem, z którym co roku zmaga się mnóstwo osób. Po czym jeszcze poznać można zapowietrzony kaloryfer? Jak sprawdzić, czy powodem braku dostarczania ciepła jest faktycznie zapowietrzenie grzejników? Odpowiadamy.
Pierwszym objawem, który świadczyć może o zapowietrzeniu grzewczej instalacji jest nieprawidłowe działanie grzejników. Aby upewnić się, że powodem braku grzania jest faktycznie zapowietrzenie, należy maksymalnie rozkręcić pokrętła kaloryfera. Jeśli mimo tego, grzejnik jest wciąż całkowicie zimny lub jest ciepły w swojej dolnej części, ale za to zimny u góry – można być pewnym tego, że przyczyną jest zapowietrzenie.
Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zapowietrzeniu instalacji są sygnały dźwiękowe. Warto zauważyć, że prawidłowo działające grzejniki zwykle pracują cicho i nie przykuwają uwagi nietypowymi odgłosami. Dlatego też, jeśli po odkręceniu zaworów kaloryferów słychać szum, bulgotanie czy przelewanie wody, również oznacza to, że są one zapowietrzone.
Najczęściej odpowietrzenia wymagają grzejniki wyposażone w zawory ręczne. Naprawić je można w sposób dwojaki. Metoda pierwsza to samodzielne odpowietrzanie. Proces ten odbywa się w 3 prostych krokach.
Problem zapowietrzonych grzejników można także usunąć korzystając z pomocy serwisu hydraulicznego. To zdecydowanie bezpieczniejsze i lepsze rozwiązanie. Doświadczony hydraulik nie tylko z powodzeniem odpowietrzy grzejniki, ale też udzieli fachowych porad, jak unikać podobnych sytuacji w przyszłości.