Któż z nas chociaż raz nie musiał wezwać hydraulika? Zatkany odpływ, pęknięta rura czy zapowietrzone kaloryfery są zmorą tak mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i wielkich osiedli. Zdarza się, że usterka wynika ze złego projektu, może być również kwestią fatalnego montażu na etapie budowy, ale najczęściej jest niestety przyczyną nieprawidłowej eksploatacji. Do jakich napraw najczęściej wzywani są hydraulicy?
Awarie hydrauliczne mogą dotyczyć tak i nowych instalacji, jak i tych starych, które pamiętają czasy PRL. Nie ma reguły też i na to, kiedy dojdzie do usterki instalacji hydraulicznej, choć pęknięte od mrozu rury, a także zapowietrzone kaloryfery najczęściej zdarzają się w okresie jesienno–zimowym. Nie w każdym domu mieszka też złota rączka, a więc w przypadku niedogodności, które wpływają na jakość życia zdecydowanie lepiej jest wezwać specjalistę!
Najczęstsze awarie hydrauliczne dotyczą zapowietrzonych kaloryferów. Co prawda, z roku na rok wezwań do tego typu usterek jest coraz mniej, bowiem nowe grzejniki wyposażone są w automatyczny odpowietrznik, który usuwa nadmiar powietrza z kaloryferów i pozwala na swobodną wymianę ciepła.
Zalana łazienka to natomiast przyczyna uszkodzonych zaworów lub starych uszczelek. O ile delikatne kapanie za pralką nie jest widoczne od razu, o tyle z czasem może prowadzić do nagromadzenia się wody, odpadnięcia tynku, wreszcie – w najgorszym przypadku – do zalania sąsiada. Warto zatem przy okazji gruntownych porządków sprawdzać stan tak i uszczelek, jak i zaworów.
Najtrudniejszą i najbardziej uciążliwą awarią bez wątpienia jest zapchanie rur. Dochodzi do tego w momencie, gdy to odpływu w zlewie wrzucamy resztki jedzenia czy zużyty olej – nieczystości stopniowo gromadzą się w odpływach oraz w rurach prowadząc do zatoru, a tym samym niedrożności instalacji. Można próbować odepchania domowymi sposobami, w tym przy użyciu specjalnych środków chemicznych, ale niestety nie są one w 100% skuteczne.
Do awarii hydraulicznych najczęściej dochodzi ze względu na złe użytkowanie sanitariów. Zdarzają się jednak także błędy na etapie budowy – zalicza się do nich błędny kąt nachylenia instalacji, jak i zły dobór średnicy rur. W takich wypadkach nie pozostaje nic innego, jak dostosowanie się do zaistniałej sytuacji lub gruntowny remont domu, aby zapobiec nawracającym usterkom.
Interwencje hydraulika najczęściej dotyczą:
Choć w teorii z wieloma usterkami możemy poradzić sobie samodzielnie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wezwanie fachowca. Doświadczony hydraulik doskonale poradzi sobie zarówno z udrożnieniem zapchanej rury, jak i zabezpieczy rury, w których nagromadzona woda zamarza przy minusowych temperaturach. Najczęstsze przyczyny awarii wynikają jednak z niewłaściwego użytkowania sanitariów, dlatego też aby uniknąć przykrych niespodzianek starajmy się wrzucać odpady do miejsc im dedykowanych.