Awarie z udziałem wody mogą prowadzić do dużych strat materialnych, dlatego nie należy ignorować kapiącego kranu, ani cieknącej spłuczki. Nie należy również ignorować nagłego wyższego zużycia wody. Może ono być pierwszym objawem nieszczelności, której nie widzimy, a która w degradujący sposób wpływa na substancję budowlaną i może być przyczyną rozwijania się grzybów i pleśni w pomieszczeniu. Stając w obliczu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania możemy spróbować umówić ekspresową wizytę hydraulika lub od razu skontaktować się z pogotowiem hydraulicznym.
Pogotowie hydrauliczne to firma zatrudniająca wykwalifikowanych hydraulików. Tworzą ją fachowcy wyposażeni w profesjonalne narzędzia, wiedzę i kompetencje. Ich zadaniem jest szybkie usuwanie wszelkich awarii związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania, jak również urządzeniami działającymi w ramach tych instalacji. Co ważne, większość firm funkcjonujących jako pogotowie hydrauliczne oferuje pomoc w trybie 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki takiej pomocy awaria może zostać usunięta praktycznie natychmiast, co znacząco obniża straty i koszty wynikające z awarii instalacji/urządzenia.
Jako społeczeństwo jesteśmy nauczeni radzić sobie z wieloma problemami we własnym zakresie. Dotyczy to także podstawowych napraw hydraulicznych. Kto nie wymieniał zużytej uszczelki w kranie albo nie przepychał toalety? Nie każdy ma jednak to doświadczenie, czy nawet warunki do przeprowadzenia naprawy we własnym zakresie. Dlatego nawet z cieknącym kranem możemy zgłosić się do i nie jest to żaden powód do stresu. Oczywiście, możemy się spotkać z tym, że drobne usterki będą traktowane przez pracowników firmy jako zgłoszenia o niższym priorytecie – w efekcie hydraulik nie przyjedzie do nas od razu, ale po wcześniejszym ustaleniu dogodnego terminu. Jakie usterki zyskują wysoki priorytet?
Pęknięta rura, urwany kran czy uszkodzony zawór – usterki, w wyniku których nie możemy zatrzymać napierającej wody w inny sposób, jak poprzez odłączenie dopływu wody do całej nieruchomości (budownictwo jednorodzinne) czy całego pionu (budownictwo wielorodzinne) to usterki, które wymagają natychmiastowej naprawy, a przynajmniej fachowej interwencji i zatrzymania napierającej wody.
Co ważne, w takich sytuacjach należy zakręcić zawór główny wody w mieszkaniu, a następnie wyłączyć prąd. Oczywiście, jeśli instalacja daje taką możliwość oba media należy odciąć przede wszystkim w miejscu wystąpienia usterki. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, w celu ograniczenia ryzyka porażenia prądem w przypadku awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania zaleca się całkowite odcięcie prądu.